menu

Dlaczego pasażer NIGDY nie powinien trzymać nóg na podszybiu?

12.08.2017, godz. 12:49
nogi na desce, jazda samochodem
jazda samochodem foto: SHUTTERSTOCK

Długie podróże i wakacyjna pogoda sprzyjają relaksowi. Pasażerowie, szukając wygodnej pozycji, często kładą stopy tuż nad poduszką powietrzną. Przez takie zachowanie nawet najmniejsza stłuczka może skończyć się tragedią.

Niezależnie czy podróżujesz klasykiem bez takich dobrodziejstw jak poduszki powietrzne czy też nowoczesną limuzyną z kurtynami dla przechodniów pod maską, nigdy nie powinieneś pozwolić pasażerowi na wyciągnięcie nóg i położenie ich na desce.

Pisaliśmy o: Jak zachować się na drodze podczas nawałnicy?

W takiej sytuacji podczas hamowania – w każdym aucie – pasy nie spełniają swojej roli, przez co osoba na prawym fotelu może z niego wypaść. Jeszcze gorzej, gdy podczas kolizji uruchomi się poduszka. Airbag rozwija się z prędkością 300 kilometrów na godzinę. W tradycyjnym scenariuszu głowa uderza w poduszkę już napełnioną. Gdy poduszka powietrzna natrafi jednak na nogi pasażera, łamie je w ułamku sekundy.

Przekonała się o tym Audra Tatum, która podczas zwykłej stłuczki miała wielokrotne złamanie nogi, rozbity nos, złamany nadgarstek i uraz kręgosłupa na odcinku szyjnym. Dwa lata po wydarzeniu dalej przechodzi rehabilitację.

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ W SUPERAUTO