menu

Opona zimowa jest zupełnie inna od letniej. Dowiedz się jakie są różnice

13.11.2016, godz. 02:21
opona zimowa
foto: Nokian

Opony są jednym z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ to właśnie dzięki nim auto ma styczność z podłożem. Właściwy stan i rodzaj ogumienia decyduje o przyczepności i bezpieczeństwie jazdy. Dlaczego warto po znacznym spadku temperatury powietrza mieć opony zimowe? Czym potoczne "zimówki" różnią się od letniego ogumienia?

Opony zimowe zawierają więcej krzemionki, przez co są bardziej elastyczne i nie twardnieją w niskich temperaturach zachowując miękkość, a co za tym idzie bezpieczną przyczepność. O ile skład mieszanki nie jest zauważalny gołym okiem to obserwując oponę letnią i zimową można bez trudu dostrzec różnice pomiędzy kształtem bieżnika. Wynika to z tego, że podczas projektowania opony zimowej technolodzy muszą się kierować zupełnie innymi założeniami, niż w przypadku konstruowania opony letniej.

Opona letnia ma mniej lamelek, rowków i nacięć, ponieważ służy najczęściej do poruszania się po suchej nawierzchni, gdzie im większa powierzchnia styka się z podłożem, tym większa jest przyczepność. Za odprowadzanie wody służą w letnim ogumieniu specjalne kanały.

Czytaj: W tych krajach Unii Europejskiej opony zimowe to obowiązek

- W oponie zimowej znajdziemy dużo większą ilość lamelek i nacięć. Dzięki temu opona może niejako wgryźć się w śnieg zwiększając tym samym przyczepność, tak ważną podczas zimowej jazdy. Dodatkowo dzięki szerokim rowkom centralnym odprowadzane jest błoto pośniegowe i woda - wyjaśnia Piotr Ciesielski, ekspert działu motoryzacyjnego serwisu Allegro. – Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza i najdroższa opona nie sprawdzi się na drodze pokrytej lodem - dodaje.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie powinniśmy najpierw wiedzieć, jakie parametry powinny mieć nasze opony. Chodzi o rozmiar, klasę i indeks prędkości. Te informacje zawarte są w instrukcji pojazdu. Opona zimowa musi oczywiście mieć nabity symbol M+S, co oznacza, że nadaje się do jeżdżenia po śniegu i błocie pośniegowym. Kupując oponę zimową musimy przyjąć jakieś kryteria zakupu. Nie kierujmy się tylko ceną, która nie zawsze jest wyznacznikiem bezpieczeństwa.

WIĘCEJ W SUPERAUTO