menu

Smart zelektryfikował wszystkie swoje modele

27.02.2017, godz. 09:14
elektryczny Smart
elektryczny Smart foto: Smart

Smart sprawia, że mobilność elektryczna staje się atrakcyjniejsza niż kiedykolwiek. Marka zelektryfikowała całą rodzinę swoich pojazdów, które teraz nie tylko są niebywale zwinne, ale w odmianie electric drive mogą pochwalić się zerową emisją spalin.

Czwarta generacja elektrycznego Smarta będzie po raz pierwszy dostępna nie tylko z dwuosobowymi nadwoziami ForTwo coupe i cabrio, ale i po raz pierwszy jako czteroosobowy wariant ForFour. W efekcie Smart będzie jedynym producentem samochodów na świecie, który całą swoją gamę oferuje zarówno z silnikami spalinowymi, jak i z napędem czysto elektrycznym.

Smart w odmianie elektrycznej to idealnie dopasowany pojazd do wymagań miejskiej mobilności. Silnik zasilany energią elektryczną generuje 160 Nm momentu obrotowego i moc 60 kW (81 KM) i napędza koła tylne. W pełni naładowany akumulator pozwala przejechać dystans około 160 km (zgodnie z warunkami cyklu NEDC). Litowo-jonowa bateria o pojemności 17,6 kWh dostarczona przez spółkę zależną koncernu Daimler – Deutsche ACCUmotive – została tak zabudowana w podwoziu, aby sprzyjała obniżeniu środka ciężkości pojazdu.

Czytaj: TEST Smart ForFour 0.9 TCe Prime Brabus: jeżdżący gadżet

Dzięki wysokowydajnej ładowarce pokładowej (o mocy 22 kW) Smart electric drive może być ładowany dwukrotnie szybciej niż wcześniej. Z pomocą nowej szybkiej ładowarki akumulator elektrycznego Smarta można naładować w mniej 45 min (od 0 do 80%). Kierowca ma do dyspozycji szczególnie efektywny energetycznie tryb jazdy ECO. Radarowy system rekuperacji steruje odzyskiwaniem energii zależnie od natężenia ruchu. Maksymalną prędkość pojazdu ograniczono elektronicznie do 130 km/h.

Rynkowa premiera Smarta ForTwo electric drive oraz Smarta ForFour electric drive dla Europy, odbędzie się wiosną 2017 r. Wersja cabrio na prąd pojawi się natomiast latem. Ceny na razie nie są jeszcze znane.

WIĘCEJ W SUPERAUTO