menu

Rząd potknął się na planie elektromobilności

21.04.2017, godz. 12:22
samochód elektryczny, ładowanie samochodu
samochód elektryczny foto: SuperAuto24.pl

Już wiemy, że wejście w życie nowych stawek akcyzy zostało odroczone bezterminowo. Progi pozostały bez zmian, a to oznacza, że samochody elektryczne dalej objęte będą podatkiem. To jedna z przeszkód w rozwoju planu elektromobilności. Czy teraz program ten ma jakiekolwiek szanse powodzenia?

Ambitnym celem projektu pod nazwą Plan Rozwoju Ekomobilności - Droga do Przyszłości jest zwiększenie ilości samochodów elektrycznych na polskich drogach. Miał on zostać osiągnięty poprzez zbudowanie infrastruktury ich ładowania oraz rozbudowanie systemu zachęt do zakupu pojazdu ładowanego z gniazdka. Korzyści miały być spore: brak akcyzy, zwolnienie z podatku VAT, darmowe parkowanie a nawet dopłaty do transakcji ze strony rządu.

Tyle, że szeroko opisywane przepisy dotyczące nowej akcyzy na samochody nie wejdą w życie. Oznacza to również brak rewolucji na polu elektryków. Wiceminister Finansów, Wiesław Jańczyk, powiedział, że obecnie podatek na pojazdy elektryczne jest na niskim poziomie (3,1%, taki sam jak na auta z silnikami poniżej dwóch litrów pojemności) i nie ma potrzeby podejmowania gwałtownych decyzji.

Przeczytaj również: Polski rząd marzy o milionie elektryków, a zapomina o najważniejszym

Plan elektromobilności zakładał wprowadzenie na polskie drogi miliona aut elektrycznych do 2025 roku. Jak twierdzą jednak eksperci, cena aut ładowanych z wtyczki jest zaporowa i bez obniżek nie można liczyć na sukces wśród klientów indywidualnych. Nie bez znaczenia jest rozwój infrastruktury do ładowania takich pojazdów. W każdym z tych obszarów postępów brak.

Z nieoficjalnych informacji można się dowiedzieć, że Ministerstwo Finansów dalej pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi planu elektromobilności oraz przygotowuje się do wprowadzenia ich w życie. Pierwsze założenia wskazują jednak, że nie wejdą one w życie jeszcze do końca 2018 roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ W SUPERAUTO